fbpx
Drukuj

Celem każdego przedsiębiorstwa jest przecież zysk, ale aby go osiągnąć i utrzymać firma potrzebuje dobrej reklamy. Nie tylko w internecie, ale i w rzeczywistości. Przygotowanie materiałów graficznych dla grafika, nie mówiąc już o projektowaniu wszelkiego rodzaju produktów poligraficznych (wizytówek, ulotek, bilbordów, bannerów, plakatów, itp.) wymaga niemałej wiedzy na temat grafiki komputerowej.

Agencje reklamowe, drukarnie i inni dostawcy wymagają od marketerów dostarczania materiałów graficznych w bardzo różnej postaci. Raz potrzebują plików wektorowych, innym razem bitowych. Często określają też wyrażone w pikselach minimalne rozmiary lub rozdzielczości bitmap. W tym artykule krótko wyjaśnimy różnicę między bitmapami i wektorami, opowiemy czym charakteryzują się poszczególne formaty plików oraz podpowiemy, kiedy i które formaty stosować.

Bitmapa a wektor:

Graficzny plik bitowy (zwany też rastrowym) to prostokątny obszar składający się z pikseli – czyli maleńkich kwadracików o określonych kolorach. Na każdy kształt składają się tysiące pikseli, dlatego oglądając obraz bitowy nie widzimy poszczególnych kwadracików. W postaci bitowej zapisywane są wszystkie fotografie oraz np. pliki wyświetlane na stronach internetowych.
Grafikę bitową skalować bez utraty jakości można tylko w dół (pomniejszać). Powiększając bitmapę na ekranie (zoom) prędzej czy później uzyskamy widok pojedynczych pikseli w postaci dużych jednokolorowych kwadratów. Wykorzystanie grafiki bitowej w druku wysokiej jakości wymaga bardzo dużych rozdzielczości (wymiarów) pliku – rzędu kilku-kilkunastu tysięcy pikseli.

Z kolei grafika wektorowa zawiera kształty złożone z krzywych (wektorów) oraz wypełnień. Dzięki temu, projekty dostarczane w postaci wektorowej mogą być dowolnie skalowane (również w górę) bez najmniejszej utraty jakości. Formaty wektorowe to najlepsza postać dla logo – taki plik może zostać wykorzystany zarówno na wizytówce jak i na billboardzie.

Z pliku wektorowego w łatwy sposób można uzyskać plik bitowy. Przeciwny zabieg jest bardzo skomplikowany i nie zawsze możliwy – zamiana bitmapy na wektory nazywa się wektoryzacją (digitalizacją albo trasowaniem).

Formaty plików bitowych:

JPG/JPEG

Najpopularniejszy format bitowych plików graficznych, wykorzystujący efektywne algorytmy kompresji, pozwalające uzyskać niewielką wagę pliku bez utraty jakości. Podczas zapisu pliku JPG można wybrać stopień kompresji, regulując proporcje pomiędzy jakością a wagą pliku.

GIF

W przeciwieństwie do JPG nie stosowany do zapisywania zdjęć a raczej grafik/ilustracji. Powodem jest ograniczenie liczby kolorów do 256 – podczas gdy JPG obsługuje pełną 24-bitowa paletę (16,7 mln kolorów).

PNG

Następca formatu GIF. Ulubiony przez twórców serwisów internetowych ze względu na inteligentną obsługę przezroczystości – polegającą na wygładzeniu krawędzi stykających się z tłem oraz możliwości zastosowania takich efektów jak cień.

TIF/TIFF

Format wykorzystywany praktycznie wyłącznie w druku. W przeciwieństwie do JPG, w plikach TIF stosowana jest wyłącznie bezstratna kompresja – czyli zazwyczaj ważą one dużo więcej. Za to zawierają dużo dodatkowych informacji (ścieżki, kanały alfa, komentarze), wykorzystywanych przez urządzenia drukujące.

BMP

Podstawowy, ale obecnie rzadko wykorzystywany format bitowy. To praktycznie czysta bitmapa – lista pikseli z oznaczeniem ich kolorów, z minimalną kompresją. Pliki BMP są niepotrzebnie duże, dodatkowo nie są wyświetlane przez wszystkie przeglądarki internetowe.

Formaty plików wektorowych:

EPS

Uniwersalny format obsługiwany przez większość programów do grafiki wektorowej.

AI i CDR

Często spotykane pliki wektorowe, tworzone przez dwa najpopularniejsze programy do grafiki wektorowej – odpowiednio Adobe Ilustrator oraz Corel Draw. Najnowsze wersje tych programów potrafią importować pliki swojego „konkurenta”.

SVG

Format plików wektorowych stworzony z myślą o Internecie i obsługiwany przez przeglądarki internetowe (niektóre wymagają zainstalowania dodatku).

WMF/EMF

Stworzony przez Microsoft format plików graficznych zawierających zarówno bitmapy jak i wektory. Na co dzień rzadko stosowany i niedoceniony.

Inne formaty

PDF (Portable Document Format) – z jednej strony to format raczej dokumentów niż graficzny, ale może zawierać zarówno elementy wektorowe jak i bitowe – a do tego jest bardzo uniwersalny. Dzięki temu często jest stosowany w druku – szczególnie cyfrowym.

Zastosowanie:

żródło: siteimpulse.com

Wstecz

Odsłony: 3137