fbpx

Kod QR (z ang. Quick Response) jest kwadratowym odpowiednikiem znanego z opakowań produktów kodu kreskowego, jednak ma możliwość zakodowania dużo większej ilości informacji. Budowa tego kodu umożliwia także umieszczenie go i odczyt na przedmiotach szybko przemieszczających się względem skanera, co dodatkowo rozszerza jego funkcjonalność.

Aby móc korzystać z kodów QR, należy pobrać odpowiednią aplikację na swojego smartfona. Czytniki kodów QR dostępne są praktycznie na wszystkie platformy: Android, Symbian, iOS, Windows Phone, Bada OS itd.

Polecanym, uniwersalnym i darmowym skanerem jest program QuickMark.

Jak stworzyć kod QR?

Tworzenie kodów QR jest bardzo proste. Można do tego wykorzystać aplikacje na smartfony (QR Droid dla Androida, QR Code Generator dla iOS itp.) lub jedną z wielu darmowych stron internetowych.

W kodzie QR można zapisać także konfigurację sieci bezprzewodowej, lokalizację GPS czy wiadomości SMS.

Zastosowanie:

Kody QR coraz częściej pojawiają się w gazetach i na plakatach, a także w reklamach telewizyjnych, dzięki czemu po ich zeskanowaniu otrzymujemy dostęp do głębszej treści przekazu autora. Kody nie tylko przyspieszają wymianę informacji czy zapisywanie danych w książce adresowej, ale umożliwiają także korzystanie z prawdziwych e-wejściówek (wejściówki do kina, zniżki w restauracji, kawiarni, itp.); wystarczy jedynie wyświetlić kod QR na ekranie naszego smartfona.

Źródło: playmobile.pl; pl.wikipedia.org

Wstecz